Fire mål og fire på rad!

- Jeg er utrolig stolt av hvordan vi har snudd dette, sier Johs etter en ny festdag på jobb som KFUM-sjef.

SKEID-KFUM 0-4 (0-2). Det ligger alltid litt ekstra i potten når vi møter Skeid i OBOS-ligaen.

Nå skal det sies at det finnes heftigere hovedstadsderbyer, men det er ingen tvil om at det er en kamp som betyr mer enn tre poeng.

Både spillere og trenere kjenner hverandre godt og det handler om å være Oslos beste i OBOS - og nest best i by’n.

Etter 90 pluss tillegg på Nordre Åsen i dag, var det ingen tvil.

KFUM scoret fire, mens Emil igjen holdt nullen bak.

- Vi vinner etter hvert fullt fortjent. Skeid er offensive i sin tilnærming, og jeg hadde stor tro på at vi skulle klare å straffe dem, sier en lykkelig Johannes Moesgaard en drøy time etter kampslutt.

At vi skulle få nærmest en reprise på det vi opplevde i Skeids fotballstue for et knapt år siden, var mer enn både han og Profetene torde å be om denne juni-søndagen.

Men det var mye som minnet om kampen på samme sted i august i fjor. Også den gang vant vi med fire mål (1-5), og også da ledet vi med to til pause.

- Kampbildet ble utrolig nok ganske identisk, oppsummerer Johs.

Hett fra start
Det var ikke bare på tribunen det var hett denne ettermiddagen. Det startet også med litt fyr i leiren ute på kunstgresset.

Lassen tok telling etter en sugende Skeid-takling tidlig i matchen. Noen minutter senere var det Obi og Skeids keeper som kolliderte og måtte ta telling.

Da det var spilt nesten 20 minutter på Nordre Åsen, fikk Kåffa den åpningen vi kunne håpe på. Nunez har vært god på denne banen før, både i Skeid-drakt og KFUM-drakt, og var spillesugen som bare det.

Smart og effektivt utnyttet han en trykkfeil i Skeid-forsvaret da han kom alene med keeper og trillet inn kampens første scoring.

Utover i omgangen framsto KFUM som det beste laget. Solid bakover og med flere brukbare muligheter foran Skeid-keeperen.

Da det så ut til å bli med dette ene målet i den første omgangen, tok kaptein Rasch ansvar. Satt opp av Obi, banket Robin til fra 12-13 meter, ballen i en perfekt bue som endte sin reise i nettmaskene. Hans femte seriemål denne sesongen.

Innbytter-mål
Tidlig i den andre omgangen lå nummer tre i mål etter en corner, men dommeren valgte å annullere KFUM-scoringen. Hva han blåste for, var ikke enkelt å forstå for KFUM-supporterne som så situasjonen fra orkesterplass.

I stedet for å få en punktering av kampen der, måtte vi vente en god halvtime før vi kunne dytte tre nye poeng ned i lomma.

- Jeg likte ikke helt utvikling. Vi begynte å bli slitne og Skeid hadde mer ball, men så gjør vi flere bytter der, og får fart i beina igjen, og da kom også målene – som det kunne blitt enda flere av i siste fase av kampen, sier KFUM-treneren

Og når det først kom, gjorde det ikke noe at det var Teodor Berg Haltvik som fikk satt inn sitt første OBOS-mål i KFUM-drakt.

Trønderen som puttet jevnt i oppkjøringen, har hatt en vår med skader og sykdom, men viste i dag at han vil være med på moroa. Innbytteren ble satt opp lekkert av tidligere Skeid-spiller Simen Hestnes og alene med keeper løftet «Teo» læret over hanskene til keeper.

Og det var flere som ville være med på leken.

Etter et glitrende KFUM-angrep var det til slutt Yasir Sa’ad som steg til være i feltet og stanget inn 0-4. Også han med en fortid i Skeid. Og også han med sitt første OBOS-mål i KFUM-drakt. At det skulle komme på en heading fra den 173 centimeter høye kantspilleren ville gitt brukbar odds.

Kunne vi ønske oss noe mer da? Ja, for eksempel at Nosa skulle få sitt første ligamål for sesongen. Og like før slutt fikk han hovmesterservering fra Teo, men dessverre sklei han ballen utenfor ramma.

Nest best i by'n
Likevel; for en ettermiddag det ble for KFUM-kameratene. En ny storseier på Nordre Åsen, vi vinner nummer fire på rad i OBOS-ligaen, Emil holder nullen for tredje seriekamp på rad, vi scorer fire nydelige mål og vi tar plass i det gode kvalikselskapet for første gang i 2023.

Og om det skulle være noen tvil; vi er fortsatt nest best i by’n.

- Jeg er utrolig stolt av hvordan vi har snudd dette. Her må jeg skryte av spillergruppa. Det er ikke til å legge skjul på at vi hadde en tøff start, men i den fasen var det ingen som syntes synd på seg selv. Vi har sett opp og fram og jobbet på. Jeg er utrolig takknemlig overfor spillergruppa over at vi klarte å være lojale og pliktoppfyllende. Dette viser den utrolige mentaliteten som er i denne gruppa. Det er også gledelig å se hvordan mange er inne og bidrar, og i dag så ser vi igjen hvordan innbyttere kommer inn og bidrar, sier Johs.

Og før vi stenger for i dag med å dele ut blomster fra Johs, vil han også trekke fram oppmøte av KFUM-kamerater på tribunen.

- Jeg må ærlig talt si at jeg opplevde oppmøte og støtten var kjempebra. Når jeg kom bort til den gjengen etter kampen, så kjenner jeg på det. Det å føle at folk bryr seg, jeg ser det betyr mye for gutta, og det betyr mye for meg. Helt uvurderlig, sier Johs.

_P8A8322.jpeg
Teo ga oss 3-0, etter lekkert forspill av Simen.
_P8A8591.jpeg
Johs og Kåffa har slått kraftig tilbake etter en tung start på sesongen.

 

Annonse fra Eliteserien:

Flere nyheter