Tungt fra start i Kristiansand

Vi klarte aldri å reise oss skikkelig etter en svak start i Kristiansand. Her ble det til slutt fire mål imot, en ny Sørås-skade og rødt kort.

START-KFUM 4-1 (2-1). Fotballen fikk naturlig nok en birolle innledningsvis da Sør Arena samlet seg til en verdig markering av Hans Majestet Kong Harald Vs bortgang. Med svarte sørgebånd, «Ja, vi elsker», et minutts applaus og respekt på tvers av klubbfarger ble det satt en høytidelig ramme rundt søndagens eliteseriekamp i Kristiansand.

Da dommeren blåste i gang kampen, var det imidlertid Start som raskest fant tilbake til det som skulle skje ute på banen de neste par timene.

Utgangspunktet for kampen var ganske så klart for alle som hadde tatt en titt på tabellen. Hjemmelaget jaktet desperat en trepoenger for å gi seg selv en livlinje inn i høsten. Samtidig visste Jørgen Isnes og KFUM hva en ny borteseier ville bety med tolv serierunder igjen av sesongen.

Men KFUMs åpning var alt annet enn betryggende. Start fikk sette premissene fra første spark på ballen.

Før to minutters spill hadde sørlendingene satt Håvar Jenssen på en prøve, i tillegg til at de hadde presset fram to hjørnespark.

Og det var den siste av disse som ble innledningen til kampens første scoring.

Straffet fra returrommet
Ballen havnet i returrommet, der Altin Ujkani ladet kanonen fra rundt 20 meter. Avslutningen suste i mål til 1-0.

Utover i omgangen spilte KFUM seg gradvis inn i kampen, og da vi nærmet oss halvtimen fikk gutta lønn for strevet. Men først etter at VAR-bua kalte dommeren bort til skjermen. Etter en titt på monitoren pekte han på straffemerket for hands.

Bilal Njie gjorde ingen feil fra elleve meter. Dermed var lagene like langt igjen.

Like før pause skulle KFUM nok en gang bli straffet på dødball. For andre gang i omgangen var det den såkalte andre bølgen etter et hjørnespark som skyllet inn over oss og skapte problemer.

Ballen ble slått ut i returrommet, en Start-spiller stusset læret i tverrliggeren, og da returen falt ned i feltet, dukket Erlend Dahl Reitan opp og bukket inn 2-1.

Etterlyste villdyret
«Pusekatter», var trener Jørgen Isnes' oppsummering da han møtte TV 2 på vei ut igjen etter pausepraten.

– Vi får se om vi klarer å vekke villdyret i oss. Det trengs, konstaterte KFUM-treneren.

Han kastet inn både Tore Sørås og Fredrik Berglie i jakten på et vendepunkt.

Underholdningsverdien av det som utspilte seg i starten av den andre omgangen, var imidlertid lite å skrive hjem om. Begge lag slet med flyt i spillet, og kampen bar mer preg av intensitet og duellspill enn av finurlige kombinasjoner og store sjanser.

En real nedtur kom også da Tore Sørås måtte forlate banen med skade etter å ha vært på banen i under en halvtime.

KFUM flyttet etter hvert stadig flere spillere fram i banen i jakten på en utligning, men sleit med å omsette ballkontrollen til de virkelig store mulighetene.

Samtidig åpnet det seg rom for Start. Sørlendingene truet flere ganger på overganger, og med ti minutter igjen kom øyeblikket som punkterte kampen.

En våken Håkon Lorentzen fikk kontroll på læret midt på KFUMs banehalvdel. Da han oppdaget at Håvar Jenssen sto et stykke ute fra eget mål, bestemte han seg for å prøve lykken.

Avslutningen fikk den perfekte buen over KFUM-keeperen og dalte inn i nettet til 3-1.

Et tungt slag for et KFUM-lag som fortsatt jaktet en vei tilbake i kampen.

Det ble ikke bedre etter at Daniel Schneider dro på seg sitt andre gule for dagen på overtid - og dermed må stå over neste kamp mot Molde.

Fram dit har Jørgen Isnes mer enn akkurat den karantenen å være bekymret for. For dagens forestilling mot bunnlaget i Eliteserien var lite å glede seg over, til tross for at vi tidvis hang med i banespillet.

Før det hele var over la også Start på til 4-1. Vi løfter blikket mot neste helg. Vi har som kjent gode erfaringer med å møte Molde i Eliteserien.

Annonse fra Eliteserien:

Flere nyheter